יום חמישי, 22 בספטמבר 2011

ברלין


חברה נוסעת לברלין בקרוב, וחמותי רק חזרה ממנה והן גרמו לי לחשוב שוב על העיר, שבה ביקרתי לראשונה בנובמבר שנה שעברה. ברלין מעניינת ותוססת, והפתיעה אותי בכמה מובנים. האנשים כלל לא היו "גרמנים" במובן הסטראוטיפי שקופץ ישר לראש דהיינו ייקים, קפוצים ובלונדיניים. האמת היא שהעיר מלאה במהגרים מכל מיני סוגים, מצרפתים ועד טורקים, והאווירה מאד לא פורמלית ודי זרוקה. היא אינה יפה כמו פריז ולא מטופחת כמו לונדון, אבל היא מיוחדת בשילוב האקסצנטרי של אדריכלות וסגנון סובייטי מודרניסטי של ברלין המזרחית (שאגב, היא ממש מרכז ברלין היום) ומבנים אירופאיים קלאסיים. הרבה גראפיטי, אמנות רחוב, מסעדות אתניות מכל הסוגים וחנויות יד שנייה לצד קניונים סטנדרטיים. אני חייבת להודות, שההיסטוריה של היהודים והגרמנים, גם אם לא מחפשים אותה במיוחד (הלא באנו לחופש), נוכחת בעיר ומציצה מאחורי כל פינה: אנדרטת השואה, הרובע היהודי "שהתרוקן" והפך למתחם חנויות ובילוי תוסס (והלב נחמץ), מוזיאון העם היהודי, וכולי. אבל למרות (ויש שיגידו בגלל) שיעור ההיסטוריה המאלף, ברלין היא עיר ששווה ביקור ויש בה הרבה מה לראות. אז הנה כמה דוגמאות.

דב ברלינאי
וגם דובה
ארכיטקטורה אירופאית קלאסית פוגשת במודרנית
חזית צבעונית בפרנצלאואר ברג
אי אפשר בלי קצת פוליטיקה.. יותר רלוונטי מתמיד: חלק מחומת ברלין בגלריית הצד המזרחי
הנוף מחלון חדרי מול מגדל הטלויזיה באלכסנדרפלאץ
אמנות רחוב 1
אמנות רחוב 2
אנדרטה לקורבנות המלחמות
קלוז אפ על אנדרטת השואה
חלון ראווה 1

חלון ראווה 2
"חלונית" ראווה 3
דלועים בשוק האורגני בברגמנשטרסה, מערב קרויצברג
ארטישוקים

ופלפלונים בשוק הטורקי במזרח קרוייצברג
צבעי הסתיו היפהפיים בעצים ליד הרייכסטאג
ובמטפסים שעל הבתים
ולבסוף העלים נושרים (אמנות רחוב 3)
ד"ש מברלין, ממני ומדארת' ויידר!
טיפ אופנתי קטן לסיום: מטריה מנוקדת זה יופי של דבר, ומתכתב עם טרנד הנקודות של החורף הזה, אבל לא להתפתות לזו ב-H&M אם אתם צריכים אותה להגנה ממשית מגשם - משב הרוח הכי קטן והיא מתהפכת...

תגובה 1:

  1. התמונה של האנדרטה פשוט מדהימה. קצת היה לי לא נעים לכתוב משהו כזה... אבל זה נכון. בכלל, תמונות יפות, ובקשר למטריה - כל דבר מH&M בערך נהרס מאוד מהר.

    השבמחק